Son Yazılar

Rainbow Robotics fx2 Yük Kaldırma Robotu

Rainbow Robotics fx2 Yük Kaldırma RobotuTeknoloji merkezlerinden Güney Kore’de ileri teknoloji bir proje. Rainbow Robotics ta görevlilerinden birinin üzerine  binilebilecek bir robot türü geliştirdi. Yük kaldırmak içi geliştirilen robot ( pilotunun) kilo bakımından insana zorluk veren taşıması göç ağır şeyleri kaldırmak için tasarlanan bir ağır yük robotudur.
Kore merkezli firmanın tasarımı olan Rainbow Robotics FX-2 ismine sahip robot, yük taşımak için gövde tasarımı itibariyle bir insan gövdesini andırıyor. Eskiye ve insan gücüne nazaran  bu robot sayesinde yük taşımak daha kolay ve kısa bir zaman da yapıla bilecek. gövdesi üzerine oturulabilin baş kısmında bir koltuk bulunan bir insan gövdesine benzediği için istenildiği gibi kontrol edilebilecek.

FX-2 genel özellikleri
robotun maliyeti yüksek rakamlara ulaşıyor. Bir robotun ortalama maliyeti 1 milyon doları geçiyor.
İnsan boyutları düşünüldüğünde standart bir insan boyunu iki misli genişliğe ve uzunluğa sahip olarak geliştirilmiştir. Robotun temel kaynağı kendisine model olarak bir insan gövdesi verilerek tasarlanmıştır.
Robotun kontrol için üzerinde oturulan bölümün de gövdeye bağlı çelikten oluşturulan insan uzvuna benzeyen kol ve gene insan uzvuna benzeyen bacakları hareket ettirmek için iki kol bulunmaktadır.
Robotun insan omzuna benzeyen omuz bölümü 360 derece dönebilmekte ve taşınan eşyayı daha iyi bir şekilde tutmak için ise suni deri ile kaplanmış bir el ve parmak tasarımına sahiptir.

Yük robotu daha tasarım ve geliştirme aşamasında olduğu için bazı özellikleri daha fazla geliştirilebilir.

Yorum Yayınla

Yazı Hakkındaki Düşünceleriniz...

Daha yeni Daha eski