Son Yazılar

Kamera Merceğinin Geleceği

Kamera Merceğinin Geleceği


Kamera merceği olarak son yüz yılda kullanılan kalın yuvarlak bir çerçeveye sahip olan mercek çeşitleri kullanılmaktadır. Bu kameraların bu kadar büyük olma sebebi ise bütün dalga boyutlarını bir karede yakalamak için kullanılıyor. Günümüz teknolojisinin vazgeçilmezleri arasında olan mobil cihazlarda ise bu mercekler ise büyük bir alan işgal etmektedir.

Harvard bilimcileri günümüz mercekleri aksine düz yapıya sahip Metalens adı verdikleri düz bir lenste ışık odaklanması işlevini bir düz lens aracılığıyla yaparak yeni bir dönem açmış oldu.Günümüz teknolojisine yakışır olan bu tasarım boyut açısından Nanopartikül olan bu lens normal bir saç teli kalınlığından çok daha ince bir yapıya sahiptir. Bu teknoloji her ne kadar etkileyici olsa da şu an mobil cihazlarda kullanılamıyor.

Metalens maliyeti açısından şuan ki mercek fiyatlarından daha ucuz bir maliyete sahip olacağı belirtiliyor. Mikroskopik lensler gelişen teknolojinin ileri bir ferdi olacak gibi görünüyor. Bilindiği üzere teknoloji de bir modelin fiyatı boyutlarına bağlı olarak küçüldükçe fiyat oranı daha da yükseliyor. Ancak bu projenin bunun tam aksine olacağı düşünülüyor. Federico Capasso hatta bu teknoloji piyasaya sürmek için ismini açıklamadıkları bir girişim şirketine verdiğini açıkladı. Federico Capasso yaptıkları bu araştırma sayesinde metalensin şuan ki lenslerden daha ince bir gövdeye sahip olduğunu belirtti. Bu gelişme sayesinde telefon kalınlıkları daha incelmesi beklenmektedir. Sürekli bir çalışma alanını olan lensler ilerde çok daha gelişmiş özelliklere sahip olacakları düşünülüyor. 

Yorum Yayınla

Yazı Hakkındaki Düşünceleriniz...

Daha yeni Daha eski